3x3x3 Only Hamilton A 2022


Date
May 29, 2022
City
Hamilton, Ontario, Canada
Venue

McMaster University

Address
1280 Main Street West, Hamilton
Details

McMaster University Student Centre - CIBC Hall, 3rd Floor

Contact

hamilton2022@speedcubingcanada.org

Organizers
Abdullah Gulab, Fatima Gulab, Jonathan Esparaz, Liam Orovec, and Sarah Strong
WCA Delegates
Abdullah Gulab, Jonathan Esparaz, Liam Orovec, and Sarah Strong
Download all the competition's details as PDF here.
Information

This is a competition in a series with Hamilton Side Events 2022 and 3x3x3 Only Hamilton B 2022. You will only be able to register for one of these three competitions. Attempting to register for more than one of these competitions will result in only one of your registrations being accepted.

This competition is targeted towards new competitors, but you do not have to be a new competitor to register for this competition.

Events
Main event
Competitors
77
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 80 competitors.
The base registration fee for this competition is $15 (Canadian Dollar).
If your registration is cancelled before you will be refunded 100% of your registration fee.
Registrants on the waiting list may be accepted onto the competitor list until .
If you are a registered competitor you may change your registered events until on the Register tab.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators are only permitted as companions of competitors.

Competitors may bring at most one (1) guest. Competitors over the age of 18 are encouraged to come without a guest.

Competitors must read the COVID-19 Safety Policy prior to registering.

This competition is recognized as an official World Cube Association competition. Therefore, all competitors should be familiar with the WCA regulations. If you are new to competing, you may want to look at the WCA Competition Tutorial.

This is a competition in a series with Hamilton Side Events 2022 and 3x3x3 Only Hamilton B 2022. You will only be able to register for one of these three competitions. Attempting to register for more than one of these competitions will result in only one of your registrations being accepted.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Brennen Lin won with an average of 7.10 seconds in the 3x3x3 Cube event. Morgan Yeh finished second (7.57) and Stanley Wang finished third (8.17).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Brennen Lin 6.28 7.10 Canada 6.726.288.868.086.51
Event Round Format Time limit Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 10:00.00

You are viewing the schedule for the venue McMaster University.
The schedule is displayed in the timezone America/Toronto.

Schedule for Sunday (May 29, 2022)

From 09:05 AM
To 09:15 AM
Check-In
McMaster University Student Centre - CIBC Hall, 3rd Floor
From 09:15 AM
To 09:30 AM
New Competitor Tutorial
McMaster University Student Centre - CIBC Hall, 3rd Floor
From 09:30 AM
To 11:35 AM
3x3x3 Cube First round
McMaster University Student Centre - CIBC Hall, 3rd Floor
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:40 AM
To 12:40 PM
3x3x3 Cube Second round
McMaster University Student Centre - CIBC Hall, 3rd Floor
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 12:50 PM
To 01:00 PM
3x3x3 Cube Final
McMaster University Student Centre - CIBC Hall, 3rd Floor
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 01:05 PM
To 01:10 PM
Awards
McMaster University Student Centre - CIBC Hall, 3rd Floor

By registering for this competition you agree that you and (if applicable) your guest understand and will follow the following policies:

  1. Masks are to be required at all times, and must cover your nose and mouth. If you refuse to wear a mask inside of the venue, you will be disqualified from the competition and be asked to leave the premises. There will be no exceptions to this policy. Please consume all food and drink outside of the venue.

  2. Competitors should not attend the competition if they test positive for COVID-19, if they are experiencing symptoms of COVID-19, or if they were in close contact to someone who tested positive for COVID-19. If this occurs to you, please email the organizers and we will arrange a full refund of your registration fee.

  3. Competitors may bring at most one (1) guest. Competitors over the age of 18 are encouraged to come without a guest.

  4. Whenever possible, competitors and guests are encouraged to socially distance from others.

These policies are subject to change as deemed necessary by the organizers, the WCA Board, or municipal/provincial/federal government.

Please fill out this application form if you would like to be on staff: https://forms.gle/ezfRtPmfWZ2gVjfM7

If your application is accepted and you are competing in one of the competitions, your registration fee from that competition will be fully refunded after the competition (upon successful completion of your staff duties). This means you must register and pay the registration fee if you plan on competing.

Registration opens on Sunday, May 1, 2022, 3:00 PM EDT.

Find your name below to see the timeslots you are scheduled to compete in for the first round. Please plan to arrive to each of your groups 5 minutes before it is scheduled to begin. Showing up excessively late to your group may result in not being allowed to compete in that event.

Aaditya Jinesh Nair

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Compete
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Judge

Aarav Sivakumar

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Compete
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Judge

Adharsh Boopathiraj

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Judge
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Compete

Ahmet Turker

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Judge
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Compete

Aiden Booth-Kuczuk

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Compete
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Judge

Alex O'Halloran

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Compete
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Judge

Ali Obaid

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Compete
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Judge

Alyssa Esparaz (staff)

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Data Entry
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Data Entry
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Data Entry
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Data Entry
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Data Entry
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Data Entry
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Compete
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Judge
3x3x3 Cube Second round 11:25 AM – 12:25 PM Data Entry
3x3x3 Cube Final 12:30 AM – 1:00 PM Data Entry

Anas Wattar

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Compete
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Judge

Andrei Lungu

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Compete
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Judge

Andy Li

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Compete
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Judge

Avyukth Boopathiraj

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Compete
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Judge

Ben Price

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Judge
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Compete

Ben Russell

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Judge
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Compete

Blake Conway

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Compete
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Judge

Brennan Docherty

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Judge
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Compete

Brennen Lin

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Judge
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Compete

Brian Chae

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Judge
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Compete

Brock Hooper

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Judge
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Compete

Cameron Chern

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Judge
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Compete

Chase Wallace

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Judge
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Compete

Cillian Hughes

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Judge
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Compete

Danny Ching

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Judge
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Compete

David Burchill

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Judge
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Compete

David Wang

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Judge
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Compete

Derek Ruffolo

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Compete
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Judge

Diyan Prajith Parameswar

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Judge
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Compete

Dong Zhang

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Judge
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Compete

Emmett Pluim-Simon

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Judge
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Compete

Ethan Pronev

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Judge
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Compete

Evan Iaboni

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Judge
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Compete

Evan Wei

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Compete
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Judge

Gabriel Mauricette

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Judge
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Compete

Hayden Bhairo

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Compete
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Judge

Heiko Ingram-Ross

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Compete
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Judge

Ian Wei

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Judge
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Compete

Ibrahim Quraishi

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Compete
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Judge

Isaac Charles Chen

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Judge
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Compete

Isaac Pluim-Simon

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Compete
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Judge

Jack Schneider

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Compete
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Judge

Jacob Cheng

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Compete
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Judge

James Fan

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Compete
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Judge

Jamie Wilkins

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Compete
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Judge

Jason Elisei

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Compete
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Judge

Jennifer Yu

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Judge
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Compete

Jonathan Omoto

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Compete
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Judge

Joshua Tshiaba-Ofoha

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Compete
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Judge

Jumana Al Wattar

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Judge
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Compete

Justin Chen

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Judge
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Compete

Keil Thomas

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Judge
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Compete

Kevin Li (staff)

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Judge
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Compete
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Runner
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Runner
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Runner
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Runner
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Runner
3x3x3 Cube Second round 11:25 AM – 12:25 PM Judge
3x3x3 Cube Final 12:30 AM – 1:00 PM Judge

Larry Shi

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Judge
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Compete

Lee Chern

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Judge
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Compete

Luke Walhout

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Judge
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Compete

Maaz Siddiqui

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Judge
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Compete

Max Chin

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Judge
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Compete

Mohammad Sarraf

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Judge
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Compete

Mohammedreza Moghaddam

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Compete
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Judge

Morgan Yeh (staff)

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Scramble
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Scramble
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Scramble
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Scramble
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Scramble
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Judge
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Compete
3x3x3 Cube Second round 11:25 AM – 12:25 PM Judge

Musa Muhammad

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Judge
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Compete

Nathan Terpstra

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Compete
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Judge

Nolan Jeanneret

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Judge
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Compete

Obai Wattar

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Compete
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Judge

Oren David

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Compete
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Judge

Perry Dai

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Compete
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Judge

Renjun Li

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Compete
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Judge

Richard Xiong

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Compete
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Judge

Ritvik Goyal

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Compete
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Judge

Robert Hu

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Compete
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Judge

Rose Zheng (staff)

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Scramble
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Scramble
3x3x3 Cube 3 of 8 10:00 AM – 10:15 AM Scramble
3x3x3 Cube 4 of 8 10:15 AM – 10:30 AM Scramble
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Judge
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Compete
3x3x3 Cube Second round 11:25 AM – 12:25 PM Judge
3x3x3 Cube Final 12:30 AM – 1:00 PM Judge

Sameer Kumar

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 5 of 8 10:30 AM – 10:45 AM Judge
3x3x3 Cube 6 of 8 10:45 AM – 10:55 AM Compete

Sarthak Jain

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Compete
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Judge

Stanley Wang

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Judge
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Compete

Stephane Mercier

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Compete
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Judge

Sufy Eltoukhy

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Compete
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Judge

Tayden Iserhoff

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Compete
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Judge

Veera Raghavan Karthikeyan

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 1 of 8 9:30 AM – 9:45 AM Compete
3x3x3 Cube 2 of 8 9:45 AM – 10:00 AM Judge

Zhivko Radkov Dimitrov

Event Group Time Role
3x3x3 Cube 7 of 8 10:55 AM – 11:05 AM Compete
3x3x3 Cube 8 of 8 11:05 AM – 11:15 AM Judge

We are pleased to have CANcube as our prize sponsor for 3x3x3 Only Hamilton A 2022.

CANcube will also be vending at 3x3x3 Only Hamilton A 2022 and the other Hamilton series competitions.

There are multiple places at walking distance to grab food off campus. All on campus places are closed. Off campus options include Subway, Quik Chick, Pinks, Gino's Pizza, Dough Box, Tim Hortons, Starbucks and more.

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.